Nové sólové album Báry Basikové vyjde po 12 letech v září

Bára Basiková po 12 letech vydá v září sólové album Belleville, které připravila s hudebníkem Václavem Noidem Bártou. Na albu prý spolu pracovali tři roky a celou tu dobu to nikomu neřekli. Podle Bárty to bylo hlavně proto, aby se o nich nezačaly šířit klepy.

Podle informací vydavatelství Supraphon až na jednu výjimku všechny písně zkomponoval Noid, komplet textů vytvořil Jan Dvořák, který dříve psal hlavně pro Petra Muka. "Texty jsem si původně na toto album chtěla napsat sama, ale byly moc smutné. Proto jsem zvolila Honzu, který, ač poprvé psal pro ženu, je napsal mimořádně krásně, jako by mi mluvily z duše," komentovala to Basiková.
 
Album Belleville je čistě syntezátorové, vycházející z hudební poetiky 80. let, ale respektující aktuální zvukové možnosti. Jde o tucet písňových výpovědí mimořádné zpěvačky i osobnosti.
 
Své padesátiny, které připadly na 17. února, oslavila tato rocková a muzikálová zpěvačka bez velké publicity se svými dcerami na Maledivách. Záměrně se vyhnula velkým oslavám nebo koncertům. "Nepovažuju za důležité něco takového slavit, ani nemám potřebu nějak bilancovat, jako dárek jsem si dala dovolenou," řekla ČTK Basiková, nyní prý vyhledává klid. Bujarého života si prý užila dost, to zásadní a nejlepší, tedy éru kapel Precedens a Stromboli a počátky muzikálu Jesus Christ Superstar, už má za sebou.
 
"Nejsem člověk, který musí za každou cenu vydat desku, i když na ni nemá co sdělit," vysvětlila dlouhou pauzu od vydání sólové nahrávky Tak jinak. Na album by na podzim chtěla navázat koncertním turné.
 
Basiková po maturitě začala zpívat se skupinou Precedens vedenou Martinem Němcem. Výrazně se uplatnila i v hudební formaci Michala Pavlíčka Stromboli. K Precedensu se po několika letech vrátila a vytvořila z něj svoji doprovodnou kapelu Basic Beat. Vydala i řadu sólových alb. Do povědomí veřejnosti vstoupila také jako první česká Máří Magdalena z první české verze Webberova muzikálu Jesus Christ Superstar. Pozornost na počátku 90. let vzbudil její román Rozhovory s útěkem. V roce 1992 na Výročních československých hudebních cenách (dnes ceny Anděl) zvítězila v kategorii Zpěvačka roku.
 
zdroj: ČTK