Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Stavitelé rozhledny z Klubu českých turistů se nechali inspirovat na Světové výstavě v Paříži v roce 1889 a rozhodli se vytvořit podobnou monumentální stavbu v Čechách. Začátek prací na vrcholu Petřína se datuje na 16. března 1891. Byla postavena konstrukce rozhledny, namontovány schody a výtah. Rozhledna byla sestavena za pouhé tři měsíce. Současně byla na vrchol Petřína postavena i známá lanovka z dílny firmy Ringhoffer. Celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.

Výstava v suterénu rozhledny je věnována českému vynálezci, dramatikovi, skladateli, filosofu a gynekologovi v jedné osobě, Járu Cimrmanovi. Představuje mistra nejen jako brilantního tvůrce, který významně zasáhl snad do všech uměleckých i vědeckých oborů své doby, ale zároveň se pokouší postihnout i intimnější stránky jeho nekonečně rozsáhlé osobnosti. Mezi významné exponáty patří i původní model Eiffelovy věže, která by dnes bez Cimrmanova zásahu pravděpodobně ani nestála. Cimrman prý přispěl v otázce týkající se stability věže, tedy rozkročení spodní části konstrukce.

V průběhu staletí byl Petřín rozdělen do jednotlivých zahrad a sadů. Dodnes se tu pěstuje ovoce.

Podzemní štoly
Petřínský vrch je prošpikován 18 podzemními štolami a nejdelší z nich je dlouhá 365 metrů. Štoly vznikali od středověku dík dobývání uhlí, železných rud a keramických surovin, většina ale slouží k odvádění vody. Mezi nejkrásnější patří tzv. štola Železitá, ve které najdete i malé jezírko a krápníky přecházející v barvách od zelené do rudé. Jedna ze štol je dokonce přístupná. Nese technické označení štola XXII a můžete v ní zhlédnout výstavu fotografií z Podzemní Prahy. Štola se nachází v Lobkovické zahradě na Petříně těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz.

www.petrinska-rozhledna.cz