Zbraně napříč staletími

Historické prostory Prašné brány se mění na místo, kde tradice a řemeslný um se prolíná s moderními potřebami filmového průmyslu. Uvnitř věže tak návštěvník nalézá svět, který mu může připomínat expozice známé z mnoha hradů a zámků. 

Ve vzduchu je však cítit něco výjimečného. Je to proto, že všechny zde vystavené zbraně a zbroje si již zahrály v některém Hollywoodském nebo světovém filmu. Pro dokreslení filmové atmosféry je celá expozice instalovaná do speciálních vitrín, které byly původně vyrobeny pro film Van Helsing a na filmovém plátně se s nimi divák rozloučil při dramatické scéně hořícího hradu, jak je vidět, tak zbytečně. Expozici realizuje ABL, a.s. provozovatel pražských věží ve spolupráci s renomovanou filmovou a produkční společností Three Brothers, s.r.o.

První patro návštěvníka přivítá čtveřicí naježených hlavní kanónů, které reprezentují různé typy obléhacích a obraných zbraní. Můžeme si zde tedy prohlédnout jak klasická barokní děla, tak například dělo komorové anebo malé pevnostní dělo. Expozice je dále doplněna o sbírku sečných a úderných zbraní reprezentovanou např. vikinskými zbraněmi, nebo replikou orientální kroužkové zbroje s ocelovými pláty tkzv. bechtěrem. Zbraně v tomto patře si zahrály např. ve filmu Nomad, Black Death nebo ve výpravné sérii Pillars of the Earth, podle stejnojmenné knihy Kenna Folletta.
 
Druhé patro se nese v duchu plně filmovém. Nalezneme zde např. roh a meč z filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Longenovo kopí z filmu Hellboy, které je obdařeno svatou mocí, pracovní nářadí z filmu Jack rozparovač, Brnění temného rytíře z filmu Knights´ Tale, Meč z filmu Monkey King, trůn z Johanky z Arku, rapíry z výpravného filmu Anonymous, nebo vražedné stilleto z filmu Blade II. Expozici doplňují zajímavosti jako např. dýka svobodných zednářů, nebo na zakázku vyráběný meč k světové MMORPG hře World of Warcraft. Pozadu nezůstává ani muzikál, takže si návštěvník může prohlédnout předměty z muzikálu Drákula. Drátěnou košili pro panenku Barbie ocení malé dámy a šupinovou zbroj naopak pánové. Nechybí ale také pravý řecký štít s medúzou.
 
Třetí patro nabízí unikátní výstavu, která nám nastíní vývoj přileb od 12. století do 17. století a představí nám krásné kompletní zbroje ze 14. – 17. století, které jsou doplněny o různé typy štítů.