Komunitní centrum Prádelna

Procházíme-li Holečkovou ulicí na pražském Smíchově, spatříme budovu MŠ obklopenou dětským hřištěm z jedné a malým parkem z druhé strany. A právě zde – v čísle 38 - se nachází KC Prádelna. Ještě zhruba před rokem to byla omšelá stavba sloužící svému původnímu účelu – coby skutečná prádelna. Během loňského léta se však změnila k nepoznání. MČ Praha 5 nechala budovu kompletně zrekonstruovat a to včetně vnitřního vybavení.

O provoz se poté začala starat ZŠ a MŠ v Grafické ulici, jejíž vedení se od samého začátku aktivně podílelo na samotné rekonstrukci a celkové koncepci budoucího využití. Navíc je tato škola vyhlášená svou neobyčejně pestrou nabídkou volnočasových aktivit nejen pro své žáky, ale i pro děti z okolí, a má díky tomu nedocenitelné zkušenosti s organizací zájmových činností. Díky tomu se nově vzniklé „Komunitní centrum PRÁDELNA při ZŠ a MŠ Grafická 13“ stalo velmi rychle přirozenou součástí školního a především mimoškolního dění. Do „Prádelny“ se přesunuly zájmové kroužky a aktivity, které zde našly nadstandardně vybavené zázemí pro svoji činnost – školní taneční soubory AMARE ČHAVE a CIGÁNI JDOU DO NEBE, divadelní soubor, školní hudební skupina ZAKAML´OM, brazilské bubnování, pěvecké soubory, hudební kroužek, stolní fotbal, atd. Zároveň se však otevřením KC naskytl prostor k širokému spektru aktivit, které jsou určeny nejen školním dětem, ale všem věkovým kategoriím obyvatel z blízkého i vzdálenějšího okolí.

A i v tomto případě není nabízený program vůbec chudý - středeční dopolední "kavárny" pro maminky s dětmi a pestrá činnost "Klubu rodičů s dětmi" vůbec, výtvarné workshopy, kreativní dílny, setkání fotografů a výtvarníků v rámci vernisáží, tematické semináře společnosti Člověk v tísni, apod. V průběhu školního roku v „Prádelně“ zkouší dětský sbor Pražští andělé, má zde své pravidelné tréninky taneční přípravka Klubu sportovního tance Silueta Praha. KC Prádelna chce svojí činností dostát slovu „komunitní“ ve svém názvu a postupně se skutečně stavá jedním z významných kulturních a společenských center obyvatel Prahy 5.

S tím souvisí i nabídka pronájmu jednotlivých prostor KC (baletní zrcadlový sál, divadelní audiovizuální sál, společenská místnost) pro pořádání vlastních seminářů, konferencí, valných hromad, apod. Půjdete-li tedy někdy Holečkovou ulicí, zajděte se do KC Prádelna alespoň podívat. Určitě zde naleznete něco, kvůli čemu se sem budete rádi vracet.

http://www.zsgraficka.cz/komunitni_centrum