II. benefiční večer pro Tengenenge a vzdělávání v Africe

Ateliér AfrickéSochy.cz již podruhé organizuje benefiční večer, aby podpořil neziskové projekty zaměřené na vzdělávání dětí v Africe.  Večer se uskuteční 8. listopadu 2012 v Hotelu Holiday Inn, Na Pankráci 15/1684  Praha 4. Účastníci večera, kteří vstupným 1000 Kč přispějí na charitativní projekty, se mohou těšit na bohatý program, kterým je provedou moderátoři Nicol Lenertová a Petr Vacek. Záštitu nad benefičním večerem převzala jihoafrická velvyslankyně Její Excelence Celia-Sandra Botha a její manžel Andries Botha.

Pět neziskový projektů představí organizátoři projektů slovem i výstavami soch, obrazů, fotografií a šperků pod společným názvem „Dotknout se Afriky“. 

Zdánlivě nesourodé charitativní projekty spojuje snaha českých neziskových organizací umožnit dětem v Africe lepší přístup k základnímu vzdělání, a tím jim dát dětem šanci prožít hodnotnější život, najít si lepší práci, změnit něco, co se na první pohled může jevit jako beznadějné a nezměnitelné.
 
Klub přátel Tengenenge podporuje předškolní vzdělání dětí v ojedinělé sochařské komunitě v Zimbabwe a vytknul si cíl umožnit dětem navštěvovat školu přímo ve vesnici. V současné době děti denně pěšky docházejí do 8 kilometrů vzdálené správní vesnice.
 
Občanské sdružení Kedjom-Keku pomáhá v Kamerunu zachránit unikátní horský mlžný les, který je ohrožován nezodpovědnou zemědělskou činností. Sdružení Kedjom-Keku již ve stejnojmenné oblasti vybudovalo školu, která bude sloužit nejen pro vzdělávání dětí, ale i dospělých v zemědělských a ekologických otázkách.
 
Občanské sdružení ShineBean  podporuje vzdělávání a sociální a ekonomický rozvoj v chudých komunitách v Keni. Podporují ty, kteří pasivně nečekají na pomoc zvenčí, ale rozhodli se sami aktivně přispívat ke zlepšení životních podmínek svých rodin a dalších členů své komunity.
 
Občanské sdružení Femisphera prostřednictvím článků, rozhovorů, fotografických výstav, přednášek či filmů informuje o problematice života obyvatel třetího světa s důrazem na ženská témata a snaží se veřejnost motivovat k účelné pomoci.
 
"Hudba z nitra Afriky" je projektem Lucie „Africa“ Kostelecké, která prostřednictvím koncertů a dalších kulturních akcí získává finanční prostředky pro jihoafrickou školku KHANYAKUDE CRECHE a další projekty.
 
Večer vyvrcholí módní galapřehlídkou kolekce večerních šatů CHIZIKA z látek tkaných v Tanzanii, které módní návrhářka Zuzana Lhotová navrhla výhradně pro tento večer. Tuto kolekci doplní brokátové modely společnosti Veba, a.s., a značky African-Czech fashion z látek z Kamerunu, které poprvé představily známé osobnosti jako Klára Issová, Terezie Kašparovská, Petr Vacek, Pavel Liška či Martin Mrožek na benefiční akci před rokem v pražské zoo. 
 
Ti, kteří budou chtít ochutnat více než jen tradičně skvěle připravený raut hotelem, mohou okusit speciality hmyzí kuchyně. Africkou atmosféru po celý večer navodí rytmus afrických bubnů skupiny Aneboafro. Kdo nebude chtít „jen“ poslouchat jihoafrické písně Lucie Afrika Kostolecké a bubenickou show, může si zatančit tradiční africké tance v rámci tanečních workshopů. 
 
S ohledem na benefiční charakter večera se organizátoři, účinkující i moderátoři vzdali svých honorářů, aby maximum výtěžku ze vstupného na večer pomohlo zúčastněným projektům.
 
Ateliér AfrickéSochy.cz, který benefiční večer organizuje, se zabývá dovozem kamenných soch ze Zimbabwe do České republiky a jejich následným prodejem. Místo pro konání benefičního večera nebylo zvoleno náhodně. Ateliér AfrickéSochy.cz v prostorách hotelu od začátku léta vystavuje na třicet soch, které vytvořili umělci v africkém Zimbabwe. 
 
Poslání Ateliéru komentují manželé Homolkovi, zakladatelé Ateliéru. „Smyslem naší práce není jen obchodní činnost. Jde nám také o přiblížení jedinečného afrického umění české veřejnosti a o maximální podporu afrických umělců,“ říká Ondřej Homolka. Na podporu dětí zimbabwských sochařů připravuje Ateliér čistě charitativní akce, jako byl benefiční večer v hotelu Casa Marcello na podzim před rokem. V průběhu tohoto večera se podařilo vybrat přes 50 tisíc korun na provoz školy pro děti umělců ze sochařské komunity Tengenenge, věříme, že letošní večer bude ještě úspěšnější,“ dodává Hana Homolková. Na stránkách www.africkesochy.cz se zájemci mohou dozvědět více o historii zimbabwského sochařství a prohlédnout si další sochy umělců z komunity Tengenenge v Zimbabwe.