Jak můžeme ovlivnit řešení platové nerovnosti? Jít příkladem a být vidět

Platová nerovnost mezi muži a ženami v ČR se stále pohybuje kolem 20 % a číslo se posouvá k nule opravdu velmi pomalu. Letos je to celkem 69 dní, které budou ženy muset napracovat od ledna navíc, aby na stejných pozicích dosáhly stejného výsledku jako muži v roce 2020. 

Projekt Equal Pay Day, který svou kampaní oslovuje veřejnost již od roku 2010 věří, že dobré příklady táhnou a že činy znamenají víc, než jen slova. A tak do svého programu zve každoročně hosty z firem, které mají s rovnými příležitostmi (#equalpay) své zkušenosti. ”Jedině sdílením dobré praxe je možné ukázat společnosti, jak nabourat stereotypy, které vedou k propastně rozevřeným nůžkám,” říká k tématu zakladatelka projektu Lenka Šťastná.   

Společnost IKEA v čele s generální ředitelkou Mounií El Hilali Acherkouk Yakhlef se do projektu zapojuje pravidelně, protože nejen jejich firemní kultura, ale hlavně vedení společnosti, má za cíl vyrovnat rovné zastoupení žen a mužů ve firmě. Více jsme téma popsaly na tn.cz. Lákají tedy nejen muže na pozice do HR, ale také ženy na pozice do IT. Pravidelně zadávají a vyhodnocují analýzy a pracují na aktivizaci svých vlastních zaměstnanců, o které se vzorně starají. Při náborech pravidelně kontrolují pomocí inclusion indexu diverzity týmů, podle věku, pohlaví nebo zázemí. 

Rovné platy jsou o kultuře i změně myšlení ve společnosti.

V IKEA nerozhoduje zaslaný životopis, ale motivace, touha a nadšení pro práci. Je nutné, aby člověk zapadl do týmu a byl pro něj přínosem i vzácnou součástí.

Abychom mohly prezentovat dobré příklady praxe, je potřeba prezentovat reálné ženské vzory, které svými zkušenostmi mohou dodat odvahu dalším ženám. K tomu EPD využívá metodu speed mentoring, tedy sdílení zkušeností v kruhu s mentorkou a ostatními účastnicemi, kde jsou si všichni rovni a každý stůl řeší konkrétní téma. Společnost IKEA letos do akce vysílá tři silné ženské vzory. Kdy jindy byste mohli osobně hovořit přímo s generální ředitelkou IKEA? Ano, procvičíte přitom angličtinu, stejně jako na mentoringu s Cluster Real Estate manažerkou ES&E Nicole Erdmann. Celotýdenní event nabízí příspěvky 90 osobností z celého světa

Za 11 let existence projektu mentoringem prošlo přes 17.384 žen. Letos bude tato aktivita pro moderní ženy nabízena online a právě proto se společnost IKEA a pořádající organizace Business & Professional Women CR z.s. rozhodly podpořit ženy v Česku a na Slovensku z věrnostního klubu IKEA Family. Jak jinak než symbolickou slevou na zakoupení vstupenky ve výši 20 %, jež odpovídá současnému rozdílu v platech mužů a žen. Stačí jen uplatnit promo kód, který obdržíte v newsletteru klubu IKEA Family. Pokud ještě nejste členkou, registrace vám zabere jen pár minut. 

“Chcete potkat ženy z různých oborů, ke kterým se normálně nedostanete? 90! osobností z Česka a zahraničí bude sdílet své autentické příběhy a inspirativní rady. Staňte se součástí změny a načerpejte novou energii a nápady. Získejte kontakty pro váš osobní růst. To vše v jednom týdnu od 26. března do 1.dubna 2021,” vyzývá projektová manažerka Equal Pay Day Helena Dreiseitlová.  

Učíte se, ale přitom je to zážitek. Vybírej z programu profi konference, nebo inspirativního mentoringu. Připojíš se odkudkoliv. Více na www.mentorky.cz