JAK VYZRÁT NA MALOU KOUPELNU

Zařídit komfortní a zároveň funkční koupelnu na malém prostoru může být tvrdý oříšek. Ono totiž nejde jen o sladění barev a dekorů, ale především o volbu sanitární keramiky a její správné rozmístění. Pokud se tedy pouštíte do rekonstrukce, nebo třeba jen chcete svou malou koupelnu vylepšit, je dobré nechat si poradit od odborníků. Pár zajímavých tipů přináší například Keramika Soukup.

„Existují základní pravidla, která pomohou z prostoru pro koupelnu vytěžit co nejvíce. K těm nejdůležitějším patří správné využití prostoru, vhodné osvětlení a pečlivý výběr materiálů a tvarů,“ uvádí Jana Soukup Líkařová, manažerka strategického nákupu a marketingu Keramiky Soukup.
 
Sprchový kout jistě, ale co vana?
K základnímu vybavení koupelny patří vana a sprcha. V případě malé koupelny se většinou nevejde obojí, proto je nutné vybrat jednu variantu. První volbou bývají logicky sprchy, ale ani van se dnes v malých koupelných nemusíte vzdávat. „Na trhu se již objevují v mnoha velikostech, tvarech a dokonce v atypických provedeních. Například praktické zkosení či zúžení vany ušetří spoustu místa. Kromě rozměrově menších van je možné pro malé koupelny vybírat i ty s nižší hloubkou. Ke každé je pak vhodné nainstalovat sprchovou zástěnu, případně jen závěs, a budou spokojeni i příznivci sprchování,“ doporučuje Jana Soukup Líkařová.
 
Ani rohové vany nejsou pro malou koupelnu tabu.
 
Tip č. 1 − Předtím, než se rozhodnete mezi vanou a sprchovým koutem, zvažte možnosti, které prostor koupelny nabízí. Pokud by bylo pořízení vany na úkor volného pohybu po koupelně, zvolte raději sprchový kout. Pokud se přesto nechcete vzdát posezení v horké vodě, vyberte hlubší vaničku.
 
Tip č. 2 − Sprchový kout by měl mít minimálně 80 x 80 cm a počítejte také se stejně velkým prostorem před jeho vchodem. Pamatujte na to, že čtvrtkruhový tvar sprchového koutu zabere méně místa než čtvercový. Pokud máte v koupelně nevyužitý kout, zvažte, zda by se do něj nedala umístit nika se sprchou.
 
Atypická umyvadla jsou řešením pro malé koupelny
Podle toho, kolik prostoru v koupelně nakonec vyčleníte pro vanu, nebo sprchu, můžete vybrat a rozmístit i další sanitární vybavení a nábytek. Pokud vám zbyde místo, můžete jej využít například pro umyvadlo klasických rozměrů. Naopak pokud budete muset místem šetřit, postačí vám malé umývátko,“ radí Jana Soukup Líkařová.
 
Tip č. 3 − Pokud vám v koupelně nevyhovuje umístění umyvadla se středovou vodovodní baterií, můžete vybrat jiné s baterií v rohu. V koupelnách, ve kterých je třeba šetřit opravdu každý centimetr, je možné naistalovat umyvadlo rohové, nebo otočné, které je možné umístit nad vanu.
 
WC jako součást koupelny, nebo samostatné?
Nedostatek prostoru může vyřešit propojení koupelny s WC. Pokud tomu nebrání dispozice, je tímto způsobem možné získat cenné centimetry navíc i prostor pro další zařizovací prvky. „Naopak pozor na důsledky, které s sebou toto propojení nese. V případě, že je vás v domácnosti více, může nastat problém s plynulým střídáním například při ranní hygieně,“ upozorňuje Jana Soukup Líkařová.
 
Tip č. 4 − V malé koupelně se spokojíte v toaletou menší, s délkou sedu kolem 50 cm. Pokud je to možné, vyhněte se jeho umístění do rohu místnosti, kde zabere příliš mnoho místa. Také počítejte s přibližně stejně velkým volným prostorem před mísou, aby měl sedící místo pro nohy. Pro snadnější úklid vybírejte závěsné systémy.
 
WC jako součást koupelny, nebo samostatné?
Nedostatek prostoru může vyřešit propojení koupelny s WC. Pokud tomu nebrání dispozice, je tímto způsobem možné získat cenné centimetry navíc i prostor pro další zařizovací prvky. „Naopak pozor na důsledky, které s sebou toto propojení nese. V případě, že je vás v domácnosti více, může nastat problém s plynulým střídáním například při ranní hygieně,“ upozorňuje Jana Soukup Líkařová.
 
Tip č. 4 − V malé koupelně se spokojíte v toaletou menší, s délkou sedu kolem 50 cm. Pokud je to možné, vyhněte se jeho umístění do rohu místnosti, kde zabere příliš mnoho místa. Také počítejte s přibližně stejně velkým volným prostorem před mísou, aby měl sedící místo pro nohy. Pro snadnější úklid vybírejte závěsné systémy.
 
Pokud sníte o bidetu, ale prostor malé koupelny vám ho nedovolí, řešením může být bidetové sedátko, které se umístí na toaletu a má hned několik funkcí. Patří k nim například automatické sklápění nebo tři druhy sprch: komfortní sprcha, lady sprcha, bidetová sprcha. Má také nastavitelnou teplotu vody i sedátka a různou intenzitu proudu vody a pozice trysek.
 
Když to nejde jinak, zvětšete koupelnu opticky
Existují triky, díky kterým můžete koupelnu zvětšit alespoň na pohled. Jedním z nejznámějších je použití zrcadel. Nebojte se proto nad umyvadlo umístit velké ploché zrcadlo, jehož efekt můžete podpořit bodovým osvětlením. „Světlo obecně je dalším z pomocníků malých koupelen. Čím více prostor prosvětlíte, tím bude působit vzdušněji. Nepříliš vhodné je však centrální osvětlení, použijte raději jasná bodová světla,“ radí Jana Soukup Líkařová.
 
Tip č. 5 − Zajímavých efektů je možné dosáhnout také pomocí moderních LED osvětlení, například v podobě voděodolných pásků. Pokud v koupelně nemáte okno, zvažte jiný zdroj přirozeného světla, například luxfery.
 
Také pomocí správného obkladu je možné docílit přirozeného zvětšení prostoru. „Dnešním trendem už není vybírat do malých koupelen malé formáty, mohou se použít i větší, ale volila bych světlejší odstíny. Dlažba by pak měla být o pár odstínů tmavší než je obklad. Z technického hlediska doporučuji kalibrované obklady se začištěnými spárami, aby se daly pokládat co nejblíže k sobě, tím se prostor sjednotí,“ vysvětluje Jana Soukup Líkařová. 
 
Tip č. 6 − Malým koupelnám neprospívají velké barevné kontrasty, dokonce si můžete dovolit použít na obklad i dlažbu stejný odstín barvy. Opticky koupelnu také zvětší tenké vodorovné proužky, které vytvoříte pomocí listel či mozaiky. V některých případech koupelně pomůže, když ji neobložíte až do stropu.
 
Tip č. 7 − Pro obkládání obdélníkových tvarů platí, že horizontální umístění prostor opticky rozšíří, vertikální položení naopak oddálí strop. 
 
Malá koupelna musí mít důmyslné úložné prostory
Prostory pro ukládání čisticích prostředků, ručníků, kosmetiky apod. jsou nezbytnou součástí každé koupelny. V té malé však musí být řešeny co nejpraktičtěji. „Ideální jsou různé závěsné hrazdy na pověšení ručníků, vestavěné koše na prádlo a především pro dámské nezbytnosti dělené šuplíky. Také prostor kolem zrcadla je možné osadit poličkami na přípravky denní potřeby,“ říká Jana Soukup Líkařová. 
 
Tip č. 8 − Optickému zvětšení koupelny napomůžete čistým a střídmým stylem. Lehkost a vzdušnost zajistí třeba skleněné a drátěné programy. Rozhodně nic robustního. V malé koupelně platí více než jinde, že bychom měli udržovat pořádek a na očích ponechat opravdu jen ty nejpoužívanější věci, jinak vše ukrýt do skříněk.
 
Jednou z posledních otázek je, kam s pračkou. Většina domácností ji má umístěnou v koupelně. Pračka však potřebuje pouze přívod vody a odpad, proto ji v případě potřeby můžeme umístit i do kuchyně. „Pokud ji však chcete nechat v koupelně, je dobré vybrat takovou, která prostor zatíží co nejméně. Ta s horním plněním bývá ve většině případů menší a v době mezi praním může místo posloužit jako odkládací prostor. Nad pračku s bočním plněním je zase možné umístit speciální umyvadlo s odkládací plochou,“ uvádí Jana Soukup Líkařová.
 
Od návrhu až po realizaci
Před samotnou realizací nové koupelny je vhodné nechat zpracovat grafický návrh. „Jednak si koupelnu na 3D obrázcích lépe představíte, ale získáte také lepší přehled o spotřebě materiálu. Navíc máte šanci svou představu pozměnit dříve, než v koupelně začnou rekonstrukční práce. Naši proškolení odborníci pomohou s vytvořením návrhu, poradí s výběrem zařízení i obkladů. Na základě přání zákazníka doporučí optimální řešení včetně kalkulace ceny,“ uzavírá Jana Soukup Líkařová.
 
Tip č. 9 – Přísloví „dvakrát měř, jednou řež“ platí pro malou koupelnu dvojnásobně. Grafický návrh před samotnou rekonstrukcí je velkým pomocníkem.