Kvůli státní podpoře si desetina lidí spoří na důchod 2000 korun

Desetina lidí, kteří využívají penzijní připojištění, si od loňského prosince začala měsíčně spořit co do státní podpory a daňových odpočtů nejvýhodnější částku 2000 korun. Manželské dvojice průměrně spoří více než lidé žijící samostatně. Vyplývá to z údajů portálů VyssiPenze.cz a TopSrovnani.cz. 

Loňská změna podmínek pro vyplácení státní podpory k penzijnímu připojištění prý přinutila řadu Čechů pozměnit způsob, jímž si na penzi šetřili. "Průměrné navýšení měsíční úložky činilo na konci loňského roku 400 korun, což znamená, že klienti začali spořit jednou tolik," uvedl Michal Hardyn z portálu TopSrovnani.cz. Úložka 2000 Kč měsíčně přináší klientům nejvyšší bonusy, mají nárok na 2760 korun státní podpory ročně a ještě si mohou odečíst 1800 Kč z daní. "Podle našich údajů po tomto maximálním bonusu sáhl zhruba každý desátý klient," upozornil Hardyn. 

Nová pravidla pro udělování státních příspěvků nastala v souvislosti s reformou penzijního systému a platí od ledna. Předtím stačilo pro udělení příspěvku spořit měsíčně 100 korun, od ledna to je nejméně 300 Kč. Státní příspěvek je vyšší, do letoška činil 150 Kč při uložení 500 Kč, nyní 230 Kč při uložení 1000 korun. 
    
"Podle našich analýz a stávajících trendů se změna státních příspěvků promítá do spoření na penzi tak, že bude zachováno proporční zastoupení těch, kteří dnes čerpají daňové úlevy. Na 2000 Kč tedy bude spořit asi 15 procent klientů," řekl ČTK mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny Petr Brousil. Většina lidí, co dosud spořila 500 Kč, si podle něj upraví vklad na 1000 Kč měsíčně, protože jim to zajistí maximální státní příspěvek 230 Kč měsíčně. 
    
U Allianz PF byl loni v lednu příspěvek klientů v průměru 524 Kč, v prosinci to již bylo 584 Kč. Vlivem změn od začátku roku 2013 přišlo o státní příspěvek 16 procent klientů. "Ale řada požadavků, které k nám klienti doručili koncem prosince 2012 na úpravu příspěvku od ledna 2013, ještě v této statistice zahrnuto není. Konečné číslo proto bude zřejmě mnohem nižší," dodal mluvčí fondu Václav Bálek. 
    
Měsíčně ukládanou částku si prý často zvyšovali i lidé, kteří již v penzi jsou. "Průměrnému střadateli, který si přes náš web úložku navyšoval, bylo 47 let. Nejstaršímu zájemci bylo 84 let, nejmladšímu pak 20 let," popsal Marek Numerato z webu VyssiPenze.cz. Lidé v důchodovém věku podle něj využívají penzijní připojištění jako investiční nástroj, protože mají možnost po pěti letech celý vklad vybrat. 
    
Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finanční podpory státu od roku 1994. Na trhu zůstalo devět fondů z původních 44. Od letošního roku se k nim připojily ještě fondy společností Raiffeisenbank a Conseq. Koncem září si na důchod tímto způsobem spořilo 4,68 milionu Čechů, další statisíce přibyly v říjnu a listopadu. 
 
zdroj: ČTK