Nejčastější chyby na letní horské túře

Plánujete poprvé či po dlouhé době výlet nebo dovolenou v horách? Chystáte se vydat na túru? Jaké jsou největší chyby, které opakují nejen začátečníci, ale i lidé, kteří na horách nejsou zdaleka poprvé, ale nemají dostatek pokory?

Nedostatečné plánování

K nejčastějším chybám patří podcenění délky trasy, obtížnost terénu a čas, který je potřeba k dokončení výletu. Pokud nedokonale trasu naplánujete, lehce se můžete navíc v horách ztratit. To může vést k prodloužení výletu, vyčerpání, úzkosti a v horších případech k nebezpečným situacím ohrožujícím život. S tím souvisí i podcenění dostatku vody a potravin, protože ne všechny trasy vedou okolo horských chat s otevřenou restaurací či bufetem. A nelze spoléhat ani na to, že všechny budou otevřené.

Přecenění svých schopností

Někteří lidé se pokouší absolvovat příliš náročné trasy nebo se vydávají na výlety bez dostatečné fyzické kondice. Přecenění vlastních schopností může vést k únavě, vyčerpání, a dokonce i úrazům. Při těžké celodenní turistice je vaše tělo vystaveno velké fyzické zátěži. Na začátku jste si sice určili svůj cíl, takže se nevzdávejte se, bojujte, ale své síly nepřeceňujte. Plánujte z počátku raději kratší trasy, či trasy s menším převýšením a častěji odpočívejte a pijte vodu.

Nesprávné oblečení a obuv 

Při výběru oblečení a obuvi nikdy neupřednostňujte stylové trendy kousky nad praktickým funkčním oblečením. Počasí na horách se rychle mění, takže i když je ráno sluníčko a teplo, určitě přibalte do batohu také funkční mikinu či bundu. Tu ideálně nepromokavou, případně přibalte také pláštěnku. Velkým rizikem a častou chybou je také nesprávný výběr bot. „Pro lehkou turistiku stačí kvalitní trailové boty, stále populárnější jsou v poslední době barefooty. Pro náročné terény jsou pak vhodné kvalitní outdoorové boty,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. 

Ignorování předpovědi počasí

Další chybou je přehlížení nebo podcenění meteorologické předpovědi. Počasí se na horách mění rychle a nepříznivé podmínky jako silný vítr, prudké ochlazení nebo bouřky mohou přijít během chvíle a být velmi nebezpečné. Bouřky mohou být navíc životu nebezpečné. To dokazují nesčetná smrtelná zranění turistů po zásahu bleskem. Pokud vás již bouřka zastihne, musíte dát dostatečně daleko od sebe všechny kovové věci (několik metrů) a nezůstávat na hřebeni, ale sejít alespoň několik desítek metrů pod něj. Než vyrazíte i na krátkou túru do hor, zjistěte si lokální meteorologickou předpověď pro danou oblast a průběžně sledujte vývoj.

Nedostatečná orientace a nedodržování bezpečnostních pravidel

Mnoho lidí se ztrácí v horách kvůli nedostatečné orientaci. Nejenže si špatně túru naplánují, ale dostatečně nesledují trasu či správně nepoužívají mapy, kompasy nebo navigační zařízení. „Spoléhají se jen na svou paměť nebo mobilní telefony, které mohou mít v horách omezený signál či se rychleji vybíjejí. Častou chybou je také ignorování varování, zákazů a bezpečnostních opatření,“ upozorňuje Aryna Levchenko z Xero Shoes. 

Nedostatek znalostí první pomoci a absence lékárničky

Lidé často nemají dostatečné znalosti první pomoci a nejsou připraveni čelit případným zraněním nebo nehodám. Než tedy vyrazíte do hor, měli byste si tedy připomenout základní pravidla a postupy první pomoci. Na každou túru byste si měli vzít také lékárničku. Ideálním obsahem je obvaz, náplasti, elastické obinadlo, dezinfekce, tablety proti bolesti, antialergen či hořčíkový krém. Na vysokohorských túrách není také dobrým přítelem alkohol, dehydruje a má s narůstající výškou silnější účinky.

Tipy na závěr: 

Xero Shoes Xcursion Fusion – nepromokavá turistická obuv 

Model Xcursion Fusion od Xero Shoes je kombinací lehkého pohodlí a bezpečnosti při turistice v horách či přírodě. Další velkou výhodou je také nepromokavost. S novou 10mm podrážkou FeelTrue s robustním dvojitým vzorkem na podrážce, 3,5mm výstupky a vloženou vrstvou pěny TrailFoam pro větší pohodlí a ochranu, byly boty navrženy tak, aby poskytovaly ještě větší přilnavost a kontrolu, při zachování pocitu kontaktu se zemí a zpětné vazby. S hmotností pouhých 388 gramů v pánské verzi a 301 gramů v dámské verzi je tento model perfektní minimalistickou botou pro turistiku s batohem, kempování, pěší túry nebo téměř jakékoliv dobrodružství v přírodě. Cena: 4190 Kč

Xero Shoes Scrambler Mid – Ultralight, Technical Hiking Boot

Scrambler Mid od Xero Shoes jsou boty stejně technické jako jednoduché, a přitom zůstávají ultralehké (pouhých 289 g, M9). Podrážka Michelin FiberLite poskytuje bezkonkurenční flexibilitu a trakci v jakémkoli terénu se zkrácenými výstupky inspirovanými pneumatikami pro horská kola. Tato středně vysoká bota vám při horských túrách či toulkách přírodou nabídne extrémní obratnost, a to v maximálním pohodlí a pevnosti díky designu respektujícímu tvar nohy. Cena: 4500 Kč

Hořčíkový MGcream

Trápí vás občasné křeče či namožení svalů při běhání, fitness či horských túrách? Možná vám chybí hořčík. Po draslíku je hořčík druhým nejdůležitějším minerálem v těle. Oba hrají zásadní roli ve zdraví buněk a tkání. Hořčík je v našem organismu součástí stovek biochemických procesů a jeho vyrovnaná hladina je důležitá v mnoha ohledech. Magnéziový krém účinkuje okamžitě přímo v místě potřeby, takže po aplikaci například po namožení svalu při horské túře funguje ihned. MGcream, magnézium ve formě krému, si lze pořídit za 750 Kč.