Pod peticí na podporu kurzů pro nadané děti je na 2000 podpisů

Pod internetovou peticí na podporu kurzů CTYOnline pro nadané středoškoláky, kterým ministerstvo školství odmítlo vyplatit dříve schválenou dotaci, bylo dnes zhruba 2300 podpisů. Další lidé podepisují papírovou petici. V týdnu po zveřejnění zprávy o zamítnutí dotace se poškození středoškoláci, jejich rodiče i pedagogové a ředitelé škol dopisy obracejí na ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) i další instituce. ČTK o tom informovala Jeanne Bočková, předsedkyně občanského sdružení Nadané dítě, které má organizaci těchto kurzů na starosti.

Petici podepsala také europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), jejíž stranický kolega Jaroslav Fidrmuc z pozice náměstka pro vzdělávání ministra školství výrazně přispěl k přehodnocení rozhodnutí o schválení dotace. Tyto internetové kurzy nemají v Česku kvalitativně srovnatelnou alternativu, uvedla Šojdrová na svém webu. "Až ministerstvo školství nabídne stejně kvalitní alternativu levněji, nepochybně bude mezi žáky i školami o ni velký zájem," poznamenala.
 
Pro podporu petice se Šojdrová rozhodla také kvůli tomu, že hrozí zmaření již vložených investic žáků. Ministerstvo totiž slíbilo a následně na poradě vedení schválilo, že vybraným studentům uhradí 80 procent školného formou stipendia, tedy přes 20.000 korun. Na základě toho se 150 studentů přihlásilo do podzimního semestru kurzů a nyní je studuje.
 
Jedním z nich je Martin Hroch, jehož dopis s žádostí o podporu adresovaný ministru financí Andreji Babišovi (ANO) má ČTK k dispozici. Argumenty ministerstva školství označuje za ryze účelové. "Tvrzení, že tento projekt je elitářský, je holým nesmyslem právě proto, že nabízí rovnou příležitost ke špičkovému vzdělání všem nadaným studentům, kteří byli nominováni řediteli svých středních škol," uvedl středoškolák, který se v kurzu CTY věnuje psychologii.
 
Doplnil, že pořadatelé kurzů v Česku nabízeli studentům, že doplatek v případě potřeby uhradí za ně. Uvedl také, že pro něj je internetová podoba kurzu obzvlášť výhodná, protože je upoután na invalidní vozík.
 
Centrum pro talentovanou mládež vzniklo v roce 1979 jako nezisková organizace při americké Univerzitě Johnse Hopkinse. V Česku jeho kurzy bez státní podpory fungují od roku 2010. V rámci pilotní fáze je během čtyř let absolvovalo více než 600 středoškoláků, které celkovou částkou ve výši 22 milionů korun podpořila česko-americká nadace American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies (AFCSLS) a samotné centrum CTY.
 
zdroj: ČTK