Podle vlády nyní k pomoci volyňským Čechům na Ukrajině není důvod

Vláda nyní neplánuje rozsáhlou pomoc pro volyňské Čechy na Ukrajině, z nichž někteří požádali český stát o návrat do původní vlasti. Po jednání Bezpečnostní rady státu to dnes uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká diplomatická mise v Žitomiru podle něj nezjistila, že by k pomoci byl bezpečnostní důvod. Snahy části volyňských Čechů o repatriaci jsou motivovány spíše ekonomicky a sociálně, řekl Zaorálek. 

Ministerstvo zahraničí vyslalo o víkendu do ukrajinské oblasti obývané českou komunitou tři pracovníky zastupitelského úřadu v Kyjevě. "Nechceme vůbec podceňovat tu situaci. Jsou tam prvky toho, že pocit ohrožení tam může být vyšší. Nicméně na místech, která procházeli naši zástupci, potvrzovali, že tam policie funkční je, a nedá se říct, že by tam docházelo k nějaké snížené bezpečnosti," přiblížil Zaorálek závěry českých pozorovatelů. Vyloučili přitom, že by volyňští Češi byli terčem útoků dalších obyvatel Ukrajiny. 
    
"V této chvíli vláda neplánuje, že by přistoupila k nějakým rozsáhlým programům pomoci, protože k tomu nejsou dostatečné důvody. Pouze v situaci kdyby došlo k nějaké zásadní eskalaci té situace, tak bychom se tím zabývali a eventuálně tohle stanovisko přehodnotili," shrnul Zaorálek stanovisko vlády. Nevidí proto ani důvod vyslat do oblasti zmocněnce ministerstva zahraničí pro krajany Karla Kühnla, jak úřad původně plánoval. 
    
"Důvod toho eventuálního zájmu (volyňských Čechů o návrat do ČR) je spíš ekonomický a sociální," přiblížil poznatky českých diplomatů ministr zahraničí. Podle něj se řada volyňských Čechů domnívala, že stále ještě funguje program z 90. let minulého století na pomoc obětem katastrofy jaderné elektrárny v Černobylu, v jehož rámci Praha uvolnila prostředky, pomocí nichž volyňští Češi získávali v Česku zaměstnání a bydlení. 
    
Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) české úřady neevidují v souvislostí s krizí na Ukrajině žádný zásadní nárůst žádostí o víza z této východoevropské země. "V jedenáctém týdnu to bylo celkem 1388 žádostí o víza a bylo uděleno 892 víz. To je zhruba jednoprocentní snížení žádostí oproti desátému týdnu. Opravdu se neděje žádné drama," prohlásil Chovanec. Stejná situace v tomto ohledu podle něj panuje i v sousedních státech. 
    
Na Ukrajině žije asi 20.000 Čechů. Spolek volyňských Čechů v Žitomirské oblasti se v minulých dnech obrátil na české představitele s žádostí o pomoc pro asi 40 rodin, které by se chtěly vrátit do historické vlasti. Svou žádost odůvodňovali nárůstem kriminality a obavami o život. 
    
Volyň je oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století. Část krajanů se vrátila do vlasti po druhé světové válce, usazovali se především na území vysídlených Sudet. Ostatní, jimž se tehdy návrat z různých administrativních důvodů nezdařil, dostali novou šanci až po roce 1989. Do ČR se ve dvou vlnách vrátilo několik tisíc volyňských Čechů. 
 
zdroj: ČTK