Soud vyslechl v kauze Ratha svědky ohledně zdravotnických zakázek

Krajský soud v Praze dnes vyslechl další svědky v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce. Týkaly se veřejných zakázek v nemocnicích Středočeského kraje, které podle obžaloby provázelo uplácení. Svědci uvedli, že žádné provize, ani upravování tendrů nezaznamenali. 

Soudce Robert Pacovský nejdřív vyslechl náměstka nemocnice v Kladně Ladislava Kauckého ohledně veřejné zakázky na zubařské zařízení. Kaucký uvedl, že nic zvláštního při zadání obchodní soutěže nezaznamenal. O výběru firem jednal s Petrem Kottem, který je v kauze také obžalovaný. Kott podle něj působil jako koordinátor a náměstek v krajských nemocnicích, řešili spolu dodávku zubařského robota a Kott chtěl pomoci s výběrovým řízením. Kaucký na Kottovu žádost prý oslovil několik firem, které měly být schopné zařízení dodat. "Byl to záměr nemocnice, že tam má být umístěn (robot)," dodal náměstek. 
    
Podle státního zástupce Petra Jiráta se Kott dopředu dohodl za úplatu na vítězství firmy B. Braun Medical. Její manažer Jan Hájek je mezi obžalovanými. Zbylé firmy dělaly v tendrů údajně "křoví", aby soutěž navenek vypadala v pořádku, podobně jako údajně v dalších tendrech. 
    
Obžaloba označuje Kotta jako jednoho z organizátorů korupce ve zdravotnictví a také při stavbách. Dalším prý byla jeho přítelkyně a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Kott byl v minulosti také poslancem a šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath o všem podle obžaloby věděl coby hejtman kraje. Mezi dalšími osmi obžalovanými jsou šéfové a manažeři firem. 
    
Další svědkyně, Lenka Hesová ze společnosti Hospimed, se vyjádřila například k projektu v kolínské nemocnici. Jejím nadřízeným je jeden z obžalovaných, šéf firmy Jindřich Řehák. S Kottem, Pancovou ani Rathem prý nejednala. "Žádný tlak na mě vyvíjen nebyl," dodala s tím, že u zakázek neví o ničem neobvyklém. 
    
Obžaloba uvádí, že s Hesovou často komunikovala obžalovaná Lucia Novanská, která pracovala ve firmách organizujících veřejné zakázky. Hesová dříve policii řekla, že si obsah komunikace s Novanskou již nepamatuje. "Uskutečnění kontaktů a doložení schůzek vyplývá z telefonních odposlechů, ale též z diáře obviněné Novanské," píše mimo jiné v obžalobě Jirát. 
    
Jako poslední dnes vypovídala Lenka Rykrová, která má ve firmě B. Braun Medical na starost mimo jiné veřejné zakázky. Uvedla, že si na elektronickou komunikaci s Kottem, kterou zmiňuje obžaloba, nevzpomíná, protože podobné korespondence řeší velké množství. Ovlivňování zakázek ale prý nezaznamenala. 
    
Žalobce viní v kauze 11 lidí z upravování veřejných zakázek. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. 
 
zdroj: ČTK