Sucho není extrémní, toky mají vody dost. Zaprší ve čtvrtek

Sucho, které nyní panuje, není na červenec nijak extrémní. Vyschlá je jen vrchní část půdy, v řekách je po červnových deštích spojených s povodněmi vody dost. ČTK to včera řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Stále ale platí výstraha před požáry, zapršet má ve středu a ve čtvrtek, kdy se i mírně ochladí. Na přelomu týdne ale mohou teploty stoupat až na 38 stupňů Celsia.

"Jedná se jen o povrchové vrstvy půdy do 30 centimetrů," komentoval meteorolog současné sucho. "Ono není vyloženě sucho, spodní prameny a tím pádem i vodní toky jsou v normálu, někde i v nadnormálu," dodal. Sušší počasí prý způsobil příliv vzduchu z východu, tedy z pevniny, spolu s tlakovou výší.
 
Minulý týden byl nejsušší za posledních 60 let a ani v příštích týdnech zřejmě příliš nenaprší. "Bouřky očekáváme zítra nejčetnější v jihozápadních Čechách, místy se ale mohou vyskytnout i jinde na území Čech. Během noci na čtvrtek by se měly bouřky stěhovat postupně i na západ Moravy," uvedl ČHMÚ. Ve čtvrtek by také denní maxima měla spadnout na 25 až 29 stupňů.
 
Konec týdne už bude ale opět ve znamení slunečného počasí s tropickými teplotami. V pátek vystoupá rtuť teploměru až na 32 stupňů, v sobotu na 34 a na přelomu týdne až na 38 stupňů Celsia. Poslední červencové dny přinesou občasné srážky, teploty by neměly překročit třicítku.
 
Kvůli vysokému riziku požárů také v těchto dnech zaměstnanci Lesů ČR drží požární hlídky, kromě dřevorubců a dalších lidí pracujících v lese mohou kontrolovat také výletníky. Lidé by měli být velmi opatrní při manipulaci s otevřeným ohněm, nejčastější příčinou lesního požáru je totiž odhozený nedopalek cigarety.
 
Autor: ČTK