Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

TOP 09 své náměstky zatím stahovat nebude, ODS to prodiskutuje

20. 07 2013 | Vedení TOP 09 nevidí důvod, proč stahovat z ministerstev své členy, kteří tam působí ve funkcích náměstků. ČTK to řekl první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Bývalá vládní strana tak volí jinou strategii než ODS, jejíž úřadující lídr Martin Kuba se domnívá, že není přijatelné, aby v úřednické vládě Jiřího Rusnoka dlouhodobě působili občanští demokraté ve vedení ministerstev.

Vedení ODS o tom chce s nimi diskutovat příští týden, především kvůli tomu, že se "stále více ministrů Rusnokovy vlády chová jako by jejich vláda byla po vyhraných volbách a jako na obsazeném území," uvedl někdejší ministr průmyslu Kuba.
 
Podle Kalouska se TOP 09 snažila pro náměstkovské funkce v koaliční vládě Petra Nečase (ODS) zpravidla nabízet odborníky. "Mít tam takzvaně svého člověka za každou cenu, to nebyl nikdy náš přístup," poznamenal Kalousek. TOP 09 vždy razila zásadu, "že politik je na ministerstvu jenom jeden," dodal.
 
Proto podle něj nevidí TOP 09 důvod, aby nyní odcházeli z funkce dlouholetí zaměstnanci státní správy a profesionálové jen proto, že jsou členy této strany. "Zvlášť, když jsme přesvědčeni, že tato vláda bude mít velice krátké trvání," dodal Kalousek.
 
Podobně podle Kuby původně uvažovali také v ODS. "Naše stanovisko bylo, že vyčkáme do hlasování o důvěře vlády, a čekali jsme, že do té doby ani ministři nebudou dělat žádné zásadní personální změny," vysvětlil. "Má-li být ODS znovu stranou, která je čitelná pro voliče, nemůžeme se podílet na fungování vlády, která vznikla proti všem principům, které hájíme," poznamenal. O principy tak podle něj jde více než o křesla na ministerstvech.
 
V několika případech je na případný stranický pokyn k odchodu z náměstkovského křesla pozdě. Ministr financí Jan Fischer už například odvolal dva své náměstky, mezi nimi Zdeňka Zajíčka z ODS. Kritiku si nový ministr vysloužil za to, že do funkce naopak dosadil Evu Anderovou, která pro něj pracovala ve volební kampani.
 
Na ministerstvu zdravotnictví zase skončil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který podle Kalouska na úřadu pomáhal svému spolustraníkovi Leoši Hegerovi.
 
Ministr práce František Koníček odvolal z funkce pět manažerů úřadu, mimo jiné náměstka pro informační technologie Petra Krůčka a ředitele Fondu dalšího vzdělávání Jana Vitulu, oba z TOP 09.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Developerská společnost YIT revitalizuje bývalou továrnu Meopta, jejíž proměnou vytvoří nový rezidenční projekt Parvi Cibulka. Vznikne zde 149 moderních nízkoenergetických bytů, které budou ...

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Soukromou základní školu Cesta k úspěchu, která se zaměřila na vzdělávání nadaných a talentovaných dětí založil Stanislav Svoboda před 13 lety. Od letošního září na ni budou moci žáci absolvovat ...

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Jste dobrodruzi, kteří mají rádi roadtripy a cestování bez zbytečného plánování? Chtěli byste se každé ráno probouzet s jiným výhledem – jednou na hory, podruhé na vinice a pak třeba na hladinu ...

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Jsou to dva měsíce, kdy jsme zahájili boj proti epidemii onemocnění COVID-19. Zavedla se spousta opatření, která nám změnila život. Jak se ale život změnil těm, kteří již trpí vážným onemocněním ...

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

V Praze 8 po dvou vlnách samoobslužného bezplatného výdeje dezinfekce veřejnosti přichází třetí vlna s rozšířením výdeje i pro živnostníky a malé podnikatele. Výdej dezinfekce bude probíhat od ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO