TOP 09 své náměstky zatím stahovat nebude, ODS to prodiskutuje

Vedení TOP 09 nevidí důvod, proč stahovat z ministerstev své členy, kteří tam působí ve funkcích náměstků. ČTK to řekl první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Bývalá vládní strana tak volí jinou strategii než ODS, jejíž úřadující lídr Martin Kuba se domnívá, že není přijatelné, aby v úřednické vládě Jiřího Rusnoka dlouhodobě působili občanští demokraté ve vedení ministerstev.

Vedení ODS o tom chce s nimi diskutovat příští týden, především kvůli tomu, že se "stále více ministrů Rusnokovy vlády chová jako by jejich vláda byla po vyhraných volbách a jako na obsazeném území," uvedl někdejší ministr průmyslu Kuba.
 
Podle Kalouska se TOP 09 snažila pro náměstkovské funkce v koaliční vládě Petra Nečase (ODS) zpravidla nabízet odborníky. "Mít tam takzvaně svého člověka za každou cenu, to nebyl nikdy náš přístup," poznamenal Kalousek. TOP 09 vždy razila zásadu, "že politik je na ministerstvu jenom jeden," dodal.
 
Proto podle něj nevidí TOP 09 důvod, aby nyní odcházeli z funkce dlouholetí zaměstnanci státní správy a profesionálové jen proto, že jsou členy této strany. "Zvlášť, když jsme přesvědčeni, že tato vláda bude mít velice krátké trvání," dodal Kalousek.
 
Podobně podle Kuby původně uvažovali také v ODS. "Naše stanovisko bylo, že vyčkáme do hlasování o důvěře vlády, a čekali jsme, že do té doby ani ministři nebudou dělat žádné zásadní personální změny," vysvětlil. "Má-li být ODS znovu stranou, která je čitelná pro voliče, nemůžeme se podílet na fungování vlády, která vznikla proti všem principům, které hájíme," poznamenal. O principy tak podle něj jde více než o křesla na ministerstvech.
 
V několika případech je na případný stranický pokyn k odchodu z náměstkovského křesla pozdě. Ministr financí Jan Fischer už například odvolal dva své náměstky, mezi nimi Zdeňka Zajíčka z ODS. Kritiku si nový ministr vysloužil za to, že do funkce naopak dosadil Evu Anderovou, která pro něj pracovala ve volební kampani.
 
Na ministerstvu zdravotnictví zase skončil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který podle Kalouska na úřadu pomáhal svému spolustraníkovi Leoši Hegerovi.
 
Ministr práce František Koníček odvolal z funkce pět manažerů úřadu, mimo jiné náměstka pro informační technologie Petra Krůčka a ředitele Fondu dalšího vzdělávání Jana Vitulu, oba z TOP 09.
 
zdroj: ČTK