V Praze se málem srazily rychlíky

Z pražského Hlavního nádraží vyjel dnes v 15:15 proti rychlíku stojícímu v tunelu Balabenka další rychlík. Vlak se podařilo zastavit, až když byla čela souprav 20 metrů od sebe. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle inspekce zřejmě jeden z vlaků vyjel na trať i přes zákaz jízdy. Ve vlacích bylo dohromady zhruba 200 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Byla poškozena výhybka, škoda činí asi 450.000 korun.

Rychlík jedoucí z Děčína do Prahy čekal v tunelu, zatímco proti němu vyjel z Hlavního nádraží rychlík Praha - Letohrad. "Rychlost vlaku byla velmi nízká," sdělil ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík. "Pravděpodobnou příčinou nehody je projetí vlaku mířícího z Prahy návěstím zakazujícím jízdu. Závěry vyšetřování budou známy za několik týdnů," doplnil mluvčí Drážní inspekce Drápal.

Vlaky byly zastaveny pomocí zabezpečovacího zařízení a funkce zvané generální stop, která umožňuje zastavit provoz všech vlaků v určité oblasti. "Je důležité, že se ukázalo, že zabezpečovací systém určený právě pro podobné mimořádné události funguje," řekl Joklík.

Podobný incident se stal na konci ledna v Pardubicích - Rosicích nad Labem. Rychlík jedoucí z Liberce do Pardubic tehdy vjel na kolej, kde již stál osobní vlak. Soupravy se ale nesrazily, rychlík zvládl zastavit včas. Příčinou najetí rychlíku na obsazenou kolej byl s největší pravděpodobností špatný pokyn signalisty.

zdroj: ČTK