Vláda bude jednat o surovinové politice a přesunech peněz z fondů

Vláda Jiřího Rusnoka bude dnes jednat o surovinové politice i návrhu na přesuny peněz z rizikového operačního programu na rozvoj pražského metra. Úřednický kabinet, který je v demisi, ale zřejmě přenechá rozhodnutí o surovinové politice až vládě vzešlé z voleb. Sněmovna by měla příští týden hlasovat o svém rozpuštění, volby by se pak mohly uskutečnit na podzim.

Podle návrhu surovinové politiky vydrží Česko do roku 2035 bez prolomení limitů. Pak ale podle materiálu bude nutné využít uhlí za limity, aby byla zachována funkčnost teplárenského systému. Dokument uvádí, že kroky pro zpřístupnění zásob uhlí za limity je nutné začít dělat už v roce 2016. Surovinová politika také uvažuje o možném otevření uranových nebo zlatých dolů. Proti dokumentu ostře protestují ekologické organizace.
 
Vláda by dnes měla jednat také o návrhu ministerstva životního prostředí na přesun 3,7 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí na modernizaci a rozvoj pražského metra. OP Životní prostředí patří k rizikovým a má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů.
 
Vláda má na programu také novely zákonů o ochraně spotřebitele a ochraně ovzduší. Sněmovna se k jejich projednávání ale pravděpodobně už nedostane. Pokud bude rozpuštěna, normy spadnou pod stůl.
 
Podle novely zákona o ochraně spotřebitele budou muset pořadatelé předváděcích akcí České obchodní inspekci hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na akce lákají. Za porušení těchto povinností bude hrozit pokuta až pět milionů korun.
 
Autor: ČTK